Ciekawostki

 • Międzynarodowy Dzień Pizzy przypada 9 lutego. Wtedy też (w 2019 r.) otwarta została Pizzeria San Domingo!
 • Najstarszą pizzerią na świecie jest Antica Pizzeria Port'Alba. Znajduje się w Neapolu i działa od 1830 roku!
 • Pizzę konsumuje aż 96% Polaków.
 • Pierwsza potrawa w rodzaju pizzy (płaskie chleby z oliwą, czosnkiem i ziołami) trafiła do Rzymu ok. 500 lat p.n.e. z Grecji.
 • Pizza hawajska wbrew swojej nazwie nie pochodzi z Hawajów. Wymyślili ją Kanadyjczycy.
 • Sobotnie wieczory to czas, kiedy na świecie zjadane jest najwięcej pizzy w całym tygodniu.
 • Rekord w najszybszym zjedzeniu pizzy o średnicy 30 cm należy do Kanadyjczyka, któremu zajęło to zaledwie 41,31 sek.
 • Włosi nie jedzą spaghetti przy pomocy łyżki.
 • Najwięcej pizzy jedzą Norwegowie – aż 5,4 kg na mieszkańca rocznie.
 • Najdroższy kawałek pizzy sprzedawany jest w Kanadzie (450$). Składa się z homarów, krewetek tygrysich, czarnych dorszów z Alaski, wędzonego łososia oraz kawioru Osetra.
 • Bruno di Fabio – w 2 minuty i 35 sekund jest w stanie przygotować 14 placków pizzy.
 • W USA sprzedaje się 350 kawałków pizzy na sekundę!
 • Najpopularniejszym dodatkiem do pizzy w Polsce są pieczarki.
 • Włosi piją Cappuccino tylko rano. Powodem jest to, że nie powinno się spożywać mleka po obiedzie lub kolacji, ponieważ dłużej będziemy trawić.
 • 63% Włochów je makaron codziennie.
 • Casu marzu to ser owczy wytwarzany na Sardynii. Do jego produkcji używa się żywych larw much, które są dodawane później do sera i spożywane!

Encyklopedia włoskiej kuchni

Aglio e olio [wym. alio e olio] - najprostszy makaron na świecie - czosnek i oliwa.

Asiago DOP [wym. aziago] - półtwardy ser z surowego mleka krowiego. Pochodzi z regionu Veneto - Wenecja Euganejska.

Bolognese [wym. bolonieze] - najsłynniejszy włoski sos powstały na bazie mięsa mielonego.

Bruschetta [wym. brusketta] - klasyczna włoska kanapka.

Cezar [wym. cezar] - sałatka, której nazwa pochodzi od Włocha Cezara Cardiniego. Stworzył ją na emigracji w Meksyku, dlatego też zaliczana jest do kuchni meksykańskiej. Jej głownymi składnikami są: sałata rzymska, grzanki, oliwa o smaku czosnkowym, parmezan, czosnek, ocet winny, sok z cytryny oraz jajko.

Calzone [wym. kalcone] - rodzaj pizzy składanej na pół i sklejonej na kształt pieroga.

Cappuccino [wym. kapuczino] - kawa na bazie Espresso i spienionego mleka.

Caprese [wym. kapreze] - jedna z najpopularniejszych włoskich sałatek.

Capriciosa [wym. kapriczioza] - pizza ta składa się z pomidorów, mozzarelli, pieczonej szynki oraz grzybów. Bardzo często zawiera też karczochy.

Carpaccio [wym. karpaczio] - przystawka z surowego mięsa.

Chianti [wym. kianti] - słynne, włoskie wino.

Conchiglioni (conchglie) [wym. konkilioni (konkilie)] - makaron w kształcie muszli.

Espresso [wym. espresso] - najsłynniejsza włoska kawa o niewielkiej objętości (około 30 ml), charakteryzująca się intensywnym smakiem, aromatem oraz gęstą pianką. Stanowiąca podstawę do innych rodzajów kaw.

Foccacia [wym. fokaczia] - rodzaj pieczywa, będącego podstawą pizzy.

Fontina Valdostana DOP [wym. fontina waldostana] - miękki ser z mleka krowiego z regionu Aosta.

Freddo [wym. fredo] - kawa na zimno z kostkami lodu. Od Frappe odróżnia ją to, że jest przygotowywana z Espresso, a nie z kawy rozpuszczalnej.

Friggione [wym. fridzione] - włoski sos cebulowo-pomidorowy pochodzący z Bolonii.

Funghi [wym. fungi] - pizza z grzybami

Garganelli [wym. garganelli] - makaron podobny do Penne. Garganelli różni to, że posiada wyżłobienia, ma widoczne warstwy ponieważ jest zwijany z trójkątnych kawałków oraz jego końce są zawsze ścięte w przeciwnych kierunkach.

Gnocchi [wym. niokki] - włoskie kluski przypominające polskie kopytka.

Gorgonzola DOP [wym. gorgonzola] - ser pleśniowy z mleka krowiego o intensywnym smaku z charakterystycznymi żyłkami pleśni. Pochodzi z regionu Lombardii.

Grana Padano DOP [wym. grana padano] - twardy ser z mleka krowiego pochodzący z Wenecji Euganejskiej.

Guanciale di suino [wym. guanciale di suino] - mięso wieprzowe z części policzkowej o charakterystycznej maślanej konsystencji. Bardzo podobny do boczku.

Latte Macchiato [wym. latte makiato] - kawa, którą przyrządza się wlewając Espresso do ciepłego spienionego mleka.

Linguine [wym. linguine] - makaron podobny do spaghetti, ale spłaszczony i na przekroju o soczewkowatym kształcie.

Margherita [wym. margerita] - klasyczna pizza Margherita składa się z pomidorów, mozzarelli, bazylii i oliwy z oliwek.

Montasio DOP [wym. montazio] - nieco pikantny, twardy ser krowi z regionu Wenecji Euganejskiej.

Mozzarella Di Bufala DOP [wym. mocarella di bufala] - miękki ser wytwarzany ze świeżego mleka bawolego. Pochodzi z południowych Włoch, regionu Kampania.

Mozzarella fior di latte [wym. mocarella fior di latte] - świeży, miękki i elastyczny serek podpuszczkowy z regionu Apulia.

Nduja Piccante [wym. duja pikante] - miękka, pikantna wędlina wieprzowa z dużą zawartością peperoncino (papryczek chili).

Occelli® Castelmagno DOP Alpeggio [wym. oczelli castelmanjo alpedzio] - ser dojrzewający z mleka krowiego. Może zawierać dodatkowo ser owczy lub kozi. Pochodzi z regionu Piemontu.

Olio di oliva extra vergine [wym. olio di oliwa ekstra werdżine] - najwyższa jakość oliwy. Świeżo tłoczona z najwyższej jakości oliwek o najniższym poziomie kwasowości (do 0,8%). Nie jest poddawana żadnej obróbce chemicznej.

Pasta alla carbonara [wym. pasta ala karbonara] - makaron z dodatkiem jajek, Pancetty lub Guanciale, sera Pecorino Romano lub Parmezanu oraz czarnego pieprzu.

Pecorino Fresco Toscano DOP [wym. pekorino fresko toskano] - półtwardy ser z mleka owczego o ostrym, wyrazistym smaku z regionu Toskanii.

Pecorino Romano DOP [wym. pekorino romano] - twardy ser dojrzewający z mleka owczego o intensywnym, zdecydowanym smaku i aromacie. Pochodzi z regionu Sardynii.

Penne [wym. penne] - makaron w kształcie ciętych pod kątem rurek.

Pancetta [wym. panczetta] - włoski boczek.

Parmigiano Reggiano DOP [wym. parmidziano redziano] - ser twardy z mleka krowiego produkowany tylko w rejonie Parmy, Reggio Emilii, Modeny, Bolonii oraz Mantovy w Lombardii.

Pesto alla genovese DOP [wym. pesto ala dżenowese] - sos z bazylii, zawierający: Grana Padano DOP, Parmigiano Reggiano DOP i Pecorino Romano DOP oraz orzeszki piniowe. Doprawiony solą i czosnkiem. Pochodzi z Toskanii.

Piave DOP [wym. piawe] - twardy ser dojrzewający z mleka krowiego. Pochodzi z regionu Wenecji Euganejskiej.

Prosciutto [wym. prosziutto] - włoska szynka, którą możemy podzielić na 2 rodzaje: gotowana (Cotto) oraz surowa (Crudo). Najbardziej znana to Prosciutto di Parma DOP z regionu Emilia-Romania oraz Prosciutto crudo San Daniele DOP z Friuli-Wenecji Julijskiej.

Ristretto [wym. ristretto] - kawa podobna do Espresso, ale zawierająca dwukrotnie mniej wody. Przez co staję się od niej trochę mocniejsza.

Salsiccia fresca [wym. salsicia freska] - włoska kiełbasa wieprzowa.

San Marzano DOP [wym. san marcano] - pomidory o słodkim smaku, intensywnym aromacie i ciemno-czerwonej barwie. Są uprawiane na żyznych glebach pod Wezuwiuszem - Kampania.

Spianata piccante Pedroni [wym. spianata pikante pedroni] - pikantne włoskie salami. Czerwoną barwę zawdzięcza ostrym papryczkom.

Tagliatelle [wym. taljatelle] - makaron w kształcie długich, płaskich wstążek.

Taleggio DOP [wym. taledzio] - ser z mleka krowiego o intensywnym aromacie. Charakteryzuje się łagodnym, słodkim i delikatnie owocowym smakiem. Pochodzi z regionu Lombardii.

Tiramisu [wym. tiramisu] - z wł. oznacza 'Popraw mi humor'. Jest to deser złożony z nasączonej Espresso warstwy biszkoptów, kremu z serka Mascarpone, żółtek jaj i cukru. Całość posypana jest kakao lub płatkami gorzkiej czekolady. W Polsce biszkopty namacza się dodatkowo w likierze Amaretto, a we Włoszech w winie Marsala choć nie jest to ujęte w oryginalnym przepisie.

Zabaglione [wym. zabaljone] - tradycyjny włoski deser przygotowywany z zółtek jaj, cukru i słodkiego wina.